A SÁRKÁNYEREGETÉSRŐL…
Amikor a sárkányeregetésre gondolunk, legtöbbünknek visszaköszönnek a gyerekkori emlékei: zsírpapír, színes ceruza és persze a Technokol ragasztó szaga. Az izgalom, hogy fog-e a sárkány repülni, és a töprengés, hogy milyen színekből rakjuk össze a farkát. Manapság már rengeteg szín és forma közül lehet választani, és a modern kialakításoknak köszönhetően már nem csak a gyerekek, hanem a felnőttek is élvezhetik ezt a kiváló szabadidős tevékenységet.
A sárkányeregetés jó móka és olyan egyszerűnek hangzik... Jön a szél, felkapja a sárkányt, és kész… A valóság azonban az, hogy valamennyire érteni is kell a röptetés csínját-bínját, különben a földön marad az a sárkány.
A sárkány reptetéséhez két dolog feltétlenül kell: szél és sárkány. Kell ezen kívül tágas terep, ahol nem félő, hogy miközben az égre meredt tekintettel szaladunk a sárkány után, belerohanunk valamibe. Az egyszerű, egyzsinóros modellekkel már 3 éves kortól el lehet kezdeni ismerkedni. A cuki, színes, állatos, polipos, esetleg pillangós modellek hamar rabul ejtik a gyerekek szívét, segítségükkel játék lesz a testmozgás! Ezek a sárkányok könnyen röptethetőek és egyszerűen használhatóak. Segítik a gyerekek térbeli tájékozódásának, mozgáskoordinációjának fejlődését. A modern sárkányok többsége azonban ma már 2 zsinórral rendelkezik. A zsinórok segítségével képesek leszünk a papírsárkányt akár több tíz méter magasságba repíteni és a zsinóroknak köszönhetően könnyedén irányítható. Minden azon az elven működik, hogy amelyik oldal zsinórját húzzuk, a sárkány fokozatosan abba az irányba fordul el. Akár 10-12 fordulatot is csinálhat egy irányban, de ezt követően célszerű ugyanannyit forgatni az ellenkező irányba is, hogy a zsinór kitekeredjen.
A sárkányeregetés elengedhetetlen tényezője a szél. Enyhébb szélben a papírsárkány lassúbb, viszont erősebb szélben jelentősen felgyorsul. Minél gyorsabb a sárkány, annál nehezebben irányítható.
Kijelenthetjük, hogy a papírsárkányok klasszikus alakja lassan már a múlté, melynek a delta alakú sárkány veszi át a helyét. Az igényesebbek számára léteznek még érdekesebb alakzatú sárkányok is. Az alaknak és konstrukciónak köszönhetően a sárkány intenzívebben kihasználhatja a szél erejét és így még magasabbra tudjuk repíteni. A sárkányok ezt a változatát paplansárkánynak nevezik és elsősorban tapasztaltabb felnőttek számára lett tervezve.
Ha kiválasztottuk a megfelelő sárkányt, a következőkre érdemes odafigyelni mielőtt nekiállunk reptetni:
- Mérjük fel a terepet! Soha ne eregessünk sárkányt olyan helyen, ahol sokan tartózkodnak, vagy villamosvezeték van a közelben.
- Határozzuk meg a szélirányt. Ezután álljunk úgy a sárkánnyal, hogy a szelet a tarkónkon érezzük, és lassan eresszük el, fektessük rá a szerkezetet.
- Győződjünk meg róla, hogy a szerkezet valóban belekapaszkodott a szélbe. Csak ezután kezdjünk el hátrálni, miközben óvatosan lazítunk a zsinóron. Fontos, hogy mindig csak annyit engedjünk utána, hogy a zsinór (vagy több zsinór) még feszes maradjon.
- Valaki mindig álljon a sárkányt röptető személy mögött (és ne a gyerkőc legyen az…), így elkerülhetők a balesetek.
- Soha ne engedjük a sárkányt túl alacsonyra, mert könnyen megsérülhet valaki. A feszes kötél is komoly sebesüléseket tud okozni, azt is kísérjük mindig figyelemmel.
- Se viharban, se szélcsendben ne eregessünk sárkányt, az első veszélyes, a második unalmas…
Sárkányokat ugyan nem kínálunk webáruházunkban, azonban az eregetéshez kiválóan alkalmas a sportos utcai ruházat is.
Tekintsd meg a Heavy Tools legfrissebb ajánlatatát és találd meg kedvenc darabod!
https://sportplaza.hu/heavy-tools