TIPPEK KEZDŐ TÚRÁZÓKNAK

 

A tavasz és az ősz a legideálisabb arra, hogy kimozduljunk túrázni, hiszen akkor nincs hőség, így nem fáradunk ki hamar egy-egy nagyobb túra során.

Ha még nem vagy profi túrázó, akkor ellátunk pár tanáccsal, hogy magabiztosabban mozdulj ki a természetbe.


Mit kellene felvennem?


Túrázás során az egyik legfontosabb szabály a réteges öltözködésben rejlik. Hiszen akkor folyamatosan szabályozni tudjuk a testhőmérsékletünket. Mindemellett ruházatunk legyen vízálló és lélegző. Az ideális öltözék három rétegből áll:

Egy nedvességet elvezető alsó ruházatból aláöltözetből
Egy melegen tartó középrétegből
Egy víz- és szélálló külső rétegből

A középső réteg lehet egy polár pulcsi is, hiszen gyorsan szárad és melegen tart.


Ha sátorozni megyünk vagy esős időben túrázunk, akkor fontos, hogy gyorsan száradó anyagból készült, könnyű ruhadarabokat hordjuk és vigyünk magunkkal.


A hátizsák kiválasztása sem mindegy. Arra figyeljünk, hogy kényelmes legyen a hátrész, továbbá legyen rajta mellkas- és derékpánt is, így a testünkhöz tudjuk rögzíteni. Így elkerülhetjük azt, hogy túrázás közben lötyög jobbra-balra a táska hátunkon.


A legfontosabb azonban a megfelelő lábbeli. Ha egy évben csak egyszer mozdulunk ki, akkor elég egy vastagabb talpú cipő, amely tartja a bokánkat, de ha többször kivágyunk a természetbe, akkor érdemes egy trekking cipő vagy egy minőségi bakancs mellett dönteni. A legtöbb bakancs ma már vibram talppal rendelkezik, így erős tapadást biztosítanak, tompítja az ütközést, így lábunk teherbíróbbá válik.


Mit vigyek magammal?


Mivel bármikor elkaphat minket egy nagyobb esőzés túrázás közben, ezért érdemes száraz ruhát és zoknit magunkkal vinni, hiszen az egészségünk múlhat rajta.


Ha sátorozni megyünk, akkor a gázos főző jó döntés lehet, amennyiben célunk vele kávét, teát esetleg meleg ennivalót készíteni. Mindemellett legyen legalább 1 liter víz nálunk, hogy mindig legyen nálunk innivaló.


Bár nem hangzik lényeges dolognak, sokszor jól jöhet, ha van nálunk körömvágó olló. 


Merre induljak?


Először is mérjük fel a teherbírásunkat. A kezdőknek azt javasolnánk, hogy a  városhoz közeli, könnyebb útvonalak mellett döntsenek, mint például a Budai hegység. Hiszen ha valami gond van, akkor gyorsan ott a segítség.

Fontos, hogy mielőtt elindulunk, nézzük meg mindig az időjárást, ezután megtervezhetjük a túrát.


Előfordulhat, hogy az erdőben erdei állatokkal futunk össze. Nem kell félni tőlük, ha nem provokáljuk őket, békén hagynak minket.


Hogyan tájékozódjak?


Először is tanulmányozzuk hosszasan a térképet. Vigyünk magunkkal gps-t vagy töltsük le azt a telefonunkra.

Már többféle alkalmazás is létezik, amelyen offline térkép is van, így internet nélkül is használhatjuk.


De azért ne hagyjuk otthon a bevált, hagyományos módszert sem, a papíralapú térképet, arra az esetre, ha lemerülne a telefonunk. Továbbá vigyünk magunkkal egy analóg iránytűt is, viszont előtte mindenképp tanuljuk meg használni is. Tanulmányozzuk a gps-t és a turistajelzéseket is, mielőtt elindulnánk.


Mi történik, ha eltévedek


Senki ne térjen le a kijelölt útvonalról!


Ha esetleg eltévednénk, ne essünk kétségbe. Ha sötét van és nincs lámpánk, akkor hívjuk a rendőrséget és várjuk meg a segítséget. 

Ha még tudunk tájékozódni, akkor  tartsunk mindig egy irányba és inkább lefelé, mert akkor egyszer csak kiépített útra érhetünk.


Ha megsérülnénk, hívjuk a 112-es számot, valamint mentsük el a Magyar Barlangi Mentőszolgálat telefonszámát. (+36 30 248 2291)