... Sportruházat szakszerű mosása, tisztítása
 
Kategóriák

Sportruházat szakszerű mosása, tisztítása

Fontos, hogy sportruházatunk higiénikus és sokáig tartós maradjon ezért összeszedtük, hogy a sportolás során viselt ruhákat milyen módon lehet tisztítani, illetve mire kell figyelni, hogy ruháink sokáig megőrizzék jó minőségüket.

Tudnunk kell, hogy sportolás alatt és után is rengeteg folyadékot vesztünk, aminek nagy részét ruházatunk nyeli el. A kellemetlen szagok nagy része nem a természetes izzadás miatt van, hanem a bőrünkön lévő baktériumok, illetve a rossz minőségű anyagú ruhák találkozásakor keletkeznek, így érdemes mindig megfelelő minőségű sportruházatot viselnünk, hogy elkerüljük a kellemetlen szagokat.

Amennyiben jó minőségű aláöltözőt viselünk jelentősen csökkenthetjük a kellemetlen szagok kialakulását. Sokan nem tudják, de a legjobb aláöltözetek anyaga a polipropilén, mely antibakteriális tulajdonságainak köszönhetően kevésbé „szagosodik” ellentétben a legnagyobb mennyiségben készülő poliészter vagy nejlon termékekkel. Ezek az aláöltözők azonnal átnyomják a bőr felől érkező nedvességet a felső rétegekbe, így az izzadság nem gyűlik össze a bőrfelületen. 

Edzés után közvetlenül mindig zuhanyozzunk le. Szerencsére ma már az edzőtermek biztosítanak zuhanyzási lehetőséget, ezt használjuk ki. A zuhanyzás után használt törölközőt minden alkalom után mossuk ki, hogy a különböző baktériumok elpusztuljanak.

Sokan nem értenek egyet azzal, hogy az edzőteremben a legdivatosabb felszerelésben legyünk, pedig gondoljunk csak bele, hogy az ember akkor tud igazán lazán edzeni, ha felszabadult, és önbizalommal teli. Ha nekünk ezt a pluszt a divatos sportruha adja, akkor bátran fektessünk bele, mert sokkal hatékonyabban tudunk így edzeni.

Figyeljünk az alábbiakra a tisztítás során:

-         A ruhákat mindig kifordítva mossuk ki a címkén írt hőfokon. Fontos tudni, hogy a baktériumok 70 fok alatt nem pusztulnak el.

-         Első használat előtt mindig mossuk ki a ruhákat.

-         Minden edzés után mossuk ki a felszerelésünket.

-         Törölközőnket is minden alkalommal mossuk ki.

-         A cippzárakat mindig húzzuk be, a tépőzárakat zárjuk le mielőtt a mosógépbe raknánk a termékeket.

-         Az edzés után ne tartogassuk napokig a szennyest, mert a baktériumok elszaporodhatnak.

-         A kényesebb darabokat rakjuk mosózacskóba.

-         Figyeljünk oda arra, hogy külön mossuk a világosabb és színesebb darabokat, hogy az esetleges színeresztés ne tegye tönkre a ruhákat.

-         Ha izzadságfoltok vannak a ruhán, érdemes mosás előtt folttisztítóval előkezelni.

-         A centrifugálást, jobb ha tudjuk, hogy nem szeretik a ruhák, így a lehető legalacsonyabb fokozaton vagy egyáltalán ne csináljuk.

-         Kímélő mosószert használjunk, az öblítő használata kerülendő.

-         Időnként a mosógépünket is tisztítsuk át, speciális tisztító porral, vagy egyszerűen használjuk ecetet, amivel a környezetet is kíméljük.

-         A legtöbb portcipőt is lehet mosni alacsony hőfokon és mosózsákba téve.


A speciális technikai ruhákra más mosási szabályok érvényesek, ezekkel legyünk tisztába


-         A legtöbb technikai ruhának speciális izzadságkivezető funkciója van, így ezekkel akár több edzést is végig csinálhatunk, mielőtt mosnunk kellene őket.

-         Általában már 30 vagy 40 fokon tudjuk hatékonyan mosni. Mindig figyeljünk a címke szerinti utasításokra.

-         A magas hőfokú mosás a speciális védelmet adó anyagokat is kimoshatja a ruhából.

-         A vízálló membránnal ellátott ruházatot (Pl: Gore-tex) speciális mosó- és tisztítószerrel érdemes tisztítani, amit ide kattintva találsz meg.

-         Az impregnált (vízlepergető) termékekre is kifejezetten figyeljük, és kövessük a gyártó címke szerinti utasításait.


Érdemes tehát sportruházatunkat megfelelő módon tisztítani, hiszen így hosszú évekig tudjuk kedvenc darabjainkat használni. 

Amennyiben szeretnéd, hogy bakancsod is hosszú ideig szolgáljon, olvasd el cikkünket bakancsok tisztításáról, ápolásáról.
ITT DOLGOZOM, BESSENYEI BELA