MENTŐMELLÉNYEK ÉS TIPUSAI
A mentőmellény egyik fontos kelléke a vízi programnak, hiszen egy váratlan pillanatban akár az életünket is megmentheti. Így győződjünk meg mindig arról, hogy van nálunk, legyen szó vitorlázásról, szörfözésről, horgászatról vagy egyéb vízi sportokról.
De honnan indult a mentőmellény története?
Az első mentőmellény 1765-ben kapta meg a világszabadalmat Dr. John Wilkinson által. Ez a mentőmellény még csak parafából készült el, később váltotta ezt fel a speciális anyag. Elsőként a norvég tengerészek kezdték el használni.
1920-tól már megjelent a piacon az első felfújható mentőmellény is. Ezután már rohamosan változtak a mentőmellények, új anyagokkal és technikákkal dolgoztak, amelyekkel már ma is találkozhatunk.
Fontos, hogy megfelelő mentőmellényt használjunk, nem véletlenül írja elő a Nemzeti Hajózási Felügyelet, hogy milyen szabványú mellényt kötelező a hajóban tárolni.
Ezek a szabványok az EN 395 (ISO 12402-4) és az EN 396 (ISO 12402-3). Ha ezek a számok nem találhatóak meg a mentőmellényben, akkor a hazai hatóság nem fogadja el.
Fajtái:
50 Newton
Úszást, lebegést segítő eszköz. Ezt azoknak ajánljuk, akik csendesebb, enyhén hullámzó vizekre mennek. Ez nem igazi mentőmellény, nem tart meg ájult arccal felfelé a vízfelszínen.
100 Newton
Aki viszonylag nyugodt vizekre evezne, akkor érdemes ezt a fajtát magánál tartania. Az esetek többségében az eszméletét vesztett személyt arccal felfelé fordítja. Ideális hazai vizekre.
150 Newton
Nyílt vízre ajánlott, illetve időjárásálló ruházat feletti használásra fejlesztették ki. Az eszméletét vesztett személyt legtöbbször arccal felfelé fordítja. Ideális hazai vizekre, de alkalmas tengeri használatra is.
275 Newton
Nyílt vizen ajánlott, továbbá szélsőséges körülmények között, védőruházat feletti használatra. Az eszméletét vesztett személyt legtöbbször arccal felfelé fordítja. Nyílt tengeri és óceáni használatra is alkalmas.
Ezek a fajták csökkentik a fulladás kockázatát, hatékonyságát viszont ronthatja, ha alatta nem megfelelő ruházatot viselünk. Tárolás során ne helyezzünk nehéz tárgyakat a mellényre, nehogy megsérüljön, hiszen akkor elveszti az úszóképességét. Ne tároljuk tűző napon, extrém hőmérsékleti körülmények között.
Áruházunkban megtalálhatóak a legmodernebb önfeljújó technológiás Helly Hansen, illetve a hagyományos mentőmellény típusok, gyerekeknek már 5-15kg-os mérettől.
Itt találod őket: mentőmellények
Jó böngészést!