TÚRAVITORLÁZÁS - DE MIRE IS FIGYELJÜNK ODA?
Egy túravitorlázás nem csak annyiból áll, hogy belepattanunk a hajóba és már neki is vághatunk a hullámoknak. Mielőtt elindulunk egy túrakörútra, érdemes számtalan dolgot figyelembe vennünk, mint a hajó állapotát, az időjárást és hogy az utunk alaposan meg legyen tervezve.
Ha szezon elején állunk és épp az első túravitorlázást tervezzük, akkor érdemes alaposan átvizsgálni a hajónkat. Ugyanez érvényes abban az esetben is, ha egy hosszabb utat tervezünk, hisz nem szeretnénk ha a nyílt vízen érne minket meglepetés.
De kezdjük is a hajó részeivel, amelyek gyakran igényelnek ellenőrzést:
vitorlák
tömítések és illesztések
felhúzók
kormánykerék
csörlők
shottok
mechanikus és elektromos műszerek
Nézzük őket egymás után, hogy mikor mit érdemes ellenőrizni. Egyes részeket csak daru segítéségével vagy a parton tudjuk megvizsgálni, míg más problémákat a vizen is orvosolhatunk.
Vitorlák
Alakjuk sajnos idővel változik, ezért érdemes rendszeresen fotót készítenünk róla és feljegyeznünk a változást. Ezeket adjuk át vitorlakészítőnknek, aki kisebb ráncfelvarrásokkal meghosszabbíthatják a vitorlánk élettartamát, növelhetik a teljesítményét.
Fontos, hogy használat után helyesen összehajtogatva, száraz tiszta helyen tároljuk. Ha a fedélzeten tároljuk, akkor érdemes egy párátlanítót beszereznünk.
Merevkötélzet, veretek, kötelek
Az állókötélzet megvizsgálása nagyon fontos eljárás a biztonságunk szemtpontjából. Ha mi nem tudunk igazán meggyőződni az állapotáról, kérjük inkább egy szakember segítéségét.
Nézzük át alaposan a hajónkat!
A csigákat, a sekliket, a vereteket. Keressük meg, hogy hol kezdett elkopni az anyag, hol roncsolódhatott a hajó az UV miatt vagy a tengeri só miatt. Egy kis alkatrész elpattanása is hatalmas problémákat tud okozni, ezért ne sajnáljuk az időt az átvizsgálásra.
Hajótest
Használjunk algagátló festéket, ezzel megvédhetjük a hajótestet. Kérdezzük meg helyi szakemberektől, hogy ők mit ajánlanak, hiszen a megfelelő algagátló függ a vízösszetételtől és a hőmérséklettől is. Ha már kint van a hajónk, tisztítsuk meg a propellert, valamint a kormánylapátot is a szennyeződésektől.
Elektronikus felszerelések és motor
Szezon elején vissza kell szerelni műszereinket továbbá le is kell ellenőriznünk, hogy megfelelően műkődnek-e. Vizsgáljuk meg, hogy rendben van-e a GPS, a víztartály, a rádió és minden egyéb felszerelés, amelynek kifogástalan műkődése előírt. A motort is izzítsuk be a használati utasítás alapján vagy a megfelelő szakember segítségével. A lerobbanó motor kisebb és nagyobb problémákat is okozhat, ezrt vizsgáljuk át alaposan.
A megfelelő ruházat és biztonság
A biztonsági ellenőrzések mellett fontos a megfelelő ruházat beszerzése is, hiszen gyakran feltámadhat a szél, és ilyenkor egy jó vitorlás kabát meg tud minket óvni a megfázástól. A gumitalpú vitorlás cipők is nagyon praktikusak, hiszen akkor nem fogunk elcsúszni a fedélzeten és lábnyomot sem hagyunk magunk után. A Sportpláza.hu webáruházban megtalálod ezeket a darabokat, mint például a Helly Hansen vitorlás kabátot, vagy a Helly Hansen vitorlás cipőt vagy mentőmellényt.